بوتاکس(Botox)

ترزیق بوتاکس

—————————————————

بوتاکس یک سمّ است ، قویترین سمی که بشر تاکنون شناخته است . چنانچه فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن شود انسان را می کشد . این سمّ میتواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را فلج کند ولی از این خاصیت امروزه برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری استفاده می شود . همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است .

 بوتاکس بر پایه سه هدف اصلی تزریق می‌شود که این اهداف عبارت‌اند از :

کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلانی ، تعریق شدید زیربغل و زیباسازی

تزریق بوتاکس با هدف زیبایی به صورت عملی غیرجراحی است که عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت ، پیشانی ، دور چشم و خط اخم را شل و آرام می‌کند .

سال‌های زیادی است که تزریق بوتاکس با رعایت کامل ایمنی بر روی بانوان و آقایانی انجام می‌شود که برای دستیابی به پوستی جوان‌تر و صاف‌تر می‌خواهند چین و چروک‌های صورت خود را از بین ببرند و جوانی خود را بازیابند .

اگر به دنبال یک درمان زیبایی و جوان‌کننده سریع برای رفع خطوط و چین و چروک‌های صورت هستید، کلینیک دلفینیوم تزریق بوتاکس را به شما پیشنهاد می‌کند.

بوتاکس را روش «ساعت ناهار» می‌نامند ، چرا که بیماران می‌توانند بعد از انجام بوتاکس بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند .

بوتاکس به هیچ برش ، بخیه یا باندپیچی نیاز ندارد . عوارض جانبی آن بسیار خفیق هستند : کبودی، تورم یا قرمزی اطراف محل تزریق و همینطور سردردهای جزئی. بیمار نباید بعد از انجام بوتاکس تا چهار ساعت دراز بکشد و به مدت دوازده ساعت از مالش دادن موضع اجتناب کنند ، چرا که ممکن است محلول تزریق شده به سمت سایر نقاط بدن حرکت کند.

مدت اثر هر بار تزریق حدود ۴ تا ۶ ماه می باشد ، بطور کلی مدت اثر بوتاکس به ۴ فاکتور وابسته است اول میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، فاکتور دوم میزان دارو یا واحدی از بوتاکس است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق می کند مثلا ایا ۵۰ واحد بوتاکس تزریق کرده یا ۷۰ واحد ، فاکتور سوم شدت چروک مراجعه کننده است که هر چه شدت و عمق چروک ها بیشتر باشد میزان تاثیر دارو و مدت اثران هم کم تر خواهد شد ، فاکتور چهارم اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد مسلما اثر ان از فردی که بار اول است که بوتاکس تزریق می کند هم اثر ان بهتر است و هم مدت اثر ان بیشتر می شود.

موارد کاربرد بوتاکس :

 • درمان خطوط عرضی پیشانی
 • خط اخم بالای بینی
 • چین و چروک های اطراف چشم  (Crow`s feet)
 • چین و چروک روی بینی
 • همچنین بوتاکس باعث بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود (Chemical brow lift)

از سایر موارد می توان به درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن ، چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان و … اشاره کرد .

موارد منع مصرف بوتاکس :

 •  حاملگی
 •  وجود عفونت در محل تزریق
 •  بیماری میاستنی گراو
 •  اختلالات نوروموسکولر
 •  سندرم  Eaton Lambert
 •  افرادی که آنتی بیوتیک هایی مانند جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنند.
 •  افرادی که داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد مصرف می کنند .
 •  افرادی که تحت درمان با سیکلوسپورین هستند.
 •  افرادی که داروی ضد مالاریای کلروکلین مصرف می کنند
 •  مادران شیرده

اگر سابقه حساسیت قبلی به بوتاکس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد کاربرد درمانی توکسین بوتولینوم کدام است ؟

 1.  دستیونی گردن
 2. بلفارواسپاسم ( پلک زدن بیش از حد )
 3. تعریق بیش از حد در زیر بغل و کف دست ( هیپرهید روزیس )
 4. آشالازی ( اختلال در شل شدن اسفنکتر تحتانی مری )
 5. میگرن و سایر اختلالات سردرد
 6. تزریق اینترا در مال موضعی بوتاکس در نور و پاتی های دردناک فوکال مزمن موثر می باشد
 7. شقاق مقعد
 8. در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۰ ، انجمن دارو غذا آمریکا(FDA) استفاده از بوتاکس را در درمان میگرن مزمن مورد تایید قرار داد ، هر چند بوتاکس برای درمان میگرن های دوره ای ( اپیزودیک ) موثر نمی باشد .

روش تزریق بوتاکس :

زمان لازم برای تزریق بوتاکس چند دقیقه ( حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ) می باشد و بطور معمول نیازی به بی حسی نمی باشد ولی ممکن است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از تزریق از پماد بی حسی کننده موضعی استفاده شود . تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن های بسیار ظریف ( مانند سرنگ انسولین ) به عضلات خاص انجام می شود و با درد بسیار کمی توام می باشد . تعداد تزریق بسته به میزان چین و چروک دارد و فردی به فردی دیگر متفاوت است . بطور معمول در نواحی پیشانی ۱۰ تا ۱۶ خط اخم ۴ تا ۶ و دور چشم ۳ تزریق انجام می شود .

اثر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق ظاهر می شود ؟ 

بطور معمول برای ظاهر شدن اثر بوتاکس ۳ تا ۷ روز زمان لازم است ولی برای مشاهده نتایج نهایی مدت ۲ هفته لازم است .

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است ؟ 

مدت اثر بوتاکس بطور معمول ۳ تا ۴ ماه است ( ولی بندرت تا ۶ الی ۸ ماه نیز مشاهده شده است ) و خطوط بتدریج به حالت قبل از درمان بر می گردند بعد از چند بار تزریق اثر بوتاکس بیشتر باقی مانده و فواصل بین دو تزریق طولانی تر می شود. در بعضی از افراد اثر نسبی طولانی مدت یا پاسخ حافظه ای memory response)) مشاهده می شود بطوریکه چین و چروکها هرگز به طور کامل به حالت قبل از شروع تزریق بر نمی گردند  .