درم ابریشن (DermAbrasion)

درم ابریشن (DermAbrasion)

—————————————————

درم ابریژن یک عمل لایه برداری است که از ابزاری چرخشی برای حذف لایه های بیرونی پوست استفاده می کند . این درمان برای افرادی است که تمایل دارند پوست بهتری داشته باشند .

با روش درم ابریژن می توانید مشکلاتی مانند خطوط صورت، آسیب ناشی از نور خورشید، زخم های جوش و بافت های ناهموار را درمان کنید . درم ابریژن در مطب یک متخصص پوست انجام می شود . در طی این عمل ، متخصص پوست قبل از حذف لایه های بیرونی پوست ، آن را بی حس می کند . این عمل سرپایی است، به این معنی که شما می توانید پس از درمان به خانه بازگردید .

 درم ابریژن روشی فیزیکی برای جوانسازی پوست است که در آن با استفاده دستگاهی چرخنده لایه بیرونی پوست سابیده می شود تا لایه جدید شروع به رشد کند. لایه پوستی جدید، نرم تر خواهد بود. شایع ترین عوارض درم ابریژن تورم و قرمزی است که با گذشت زمان از بین می رود و محو می شود. باید متوجه بود تاثیر درم ابریژن موقتی است و ممکن است در اثر عوامل محیطی مانند نورخورشید تاثیر درم ابریژن معکوس شود .

درم ابریژن چگونه انجام می شود ؟

درم ابریژن به طور معمول در مطب پزشک متخصص و به صورت سرپایی انجام می شود . اما در شرایطی ممکن است در بیمارستان نیز انجام شود . قبل از انجام درم ابریژن پوست شما پاک می شود . چشمان شما پوشیده می شود و ناحیه یا نواحی تحت درمان مشخص می گردد . بی حسی موضعی ممکن است روی پوست قرار گیرد تا احساس درد در پوست کاهش یابد . سپس بی حسی لوکال یا بی حسی موضعی پوست انجام می شود .

شما می توانید از آرام بخش و یا بیهوشی عمومی نیز استفاده کنید که بستگی به گستردگی درمان دارد .

در طول انجام درم ابریژن پوست شما توسط تکنسین محکم کشیده می شود . پزشک دستگاه درم ابریژن که متشکل از dermabrader می باشد را روی پوست شما حرکت می دهد . dermabrader دستگاه موتوری کوچک همراه با چرخ های ساینده است . این دستگاه به دقت توسط پزشک روی سطح بیرونی پوست شما کشیده می شود تا لایه های پوست نرم و صاف مشخص شود.

درم ابریژن می تواند چند دقیقه تا یک ساعت به طول انجامد ، این امر بستگی به گستردگی ناحیه تحت درمان قرار دارد . اگر شما اسکارهای عمیقی داشته باشید و یا سطح وسیعی از پوست شما درمان شود ممکن است درم ابریژن در طول چند مرحله انجام شود .

بعد از انجام عمل درم ابریژن پوست با استفاده از پانسمانی نچسب و مرطوب پوشیده می شود . شما احتمالا مدت کوتاهی بعد از درمان باید به ملاقات پزشک بیایید تا پوست و تغییرات پانسمان بررسی شود.

عوارض درم ابریژن چیست ؟

عوارض درم ابریژن عبارت است از :

  • قرمزی و تورم : بعد از درم ابریژن پوست تحت درمان ، قرمز و متورم خواهد بود . تورم چند روز تا یک هفته بعد از درمان کاهش خواهد یافت اما ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول انجامد .
  • پوست جدید شما حساس و صورتی رنگ خواهد بود و این شرایط چند هفته به طول خواهد انجامید و ممکن است محو شدن آن سه ماه طول بکشد.
  • آکنه : شما ممکن است متوجه جوش های سفید روی پوست تحت درمان بشوید . این جوش ها معمولا خود به خود از بین می رود هم چنین استفاده از صابون و یا پدهای ساینده نیز می تواند مفید باشد.
  • منافذ بزرگ شده : درم ابریژن ممکن است سبب شود منافذ پوست شما بزرگتر شوند. معمولا منافذ پوست بعد از کاهش التهاب کوچک می شوند.
  • تغییر رنگ پوست : درم ابریژن اغلب سبب می شود پوست تحت درمان به طور موقت تیره تر از بخش های نرمال (هایپرپیگمانتاسیون) یا روشن تر (هایپوپیگمنتاسیون) و یا لک دار شود. این مشکلات در افرادی شایع می باشد که پوست تیره تری دارند و برخی اوقات می تواند دائمی باشد.
  • عفونت : به ندرت درم ابریژن می تواند منجر به عفونت ویروسی، قارچی و یا باکتریایی شود (مانند فعال شدن ویروس هرپس، ویروسی که می تواند منجر به بروز تبخال شود).
  • زخم شدن : درم ابریژن اگر به صورت عمیق انجام شود به ندرت می تواند منجر به زخم شود. داروهای استروئیدی می تواند برای نرم کردن این زخم ها به کار رود.
  • سایر واکنش های پوستی : اگر شما اغلب دچار راش های آلرژیک یا سایر واکنش های پوستی می شوید درم ابریژن می تواند چنین واکنش هایی را در پوست شما ایجاد کند.